Connect with us

Szervusz! Mit keresel?

Egyéb kategória

Dr. Rozsos István: járvány nélkül is az év legveszélyesebb periódusa a tavasz az érbetegek számára

dr Rozsos István érsebész

A koronavírus járvány hazánkban egyenlőre úgy tűnik, hogy lecsengőben. A kijárási korlátozás már csak egy rossz emlék, azonban maradtak olyan óvintézkedések, amelyek komoly befolyással vannak hétköznapi életünkre, hatnak napi mozgásmennyiségünkre, vagy arra, mennyire figyelünk magunkra, egészségünkre. Dr Rozsos István érsebész főorvossal beszélgettünk a home-office, a digitális oktatás, illetve a munkahelyek elvesztése kapcsán az érbetegeket fenyegető veszélyekről.

Miért jelent a home-office, a mozgásszegény életmód óriási veszélyt a vénás elégtelenségben szenvedők számára?

– Még napjainkban is veszélyt jelent a bezártság, a nem okosan értelmezett izoláció annak ellenére, hogy már a felszabadító intézkedések hatása alatt kellene állnunk. Miért is? A szervezetünk bonyolult rendszer és nem tud egyik pillanatról a másikra átállni egy megváltozott életre, éppen emiatt sérülékenyebbek vagyunk a változás folyamatában. A bezártság egy stressz forrás még akkor is ha pszichésen átmenetileg örülünk a szabadabb időnek. A szervezetünknek szüksége van a biztos pontokra, mind pszichésen mind pedig fizikailag. Ha egy terhelést meg tudunk szervezni és rá tudunk készülni sokkal jobban el fogjuk viselni. A hirtelen, váratlanul jött dolgok nagyobb kárt tehetnek. Klasszikus példa, hogy a rendszeresen sportoló ember ha hirtelen abba hagyja a napi edzést, akkor nem csak a súlya fog gyarapodni de az egészsége is meginog, hisz a rendszeres mozgással járó intenzív keringési állapotában hirtelen csökkenés áll be. Hasonló szituációban vagyunk most is, durva változások következtek be életmódunkban. Hatalmas stressz, hogy először nem mozdulhattunk ki, home-office, digitális oktatás, hirtelen nincs edzőterem, nincs uszoda és folytathatnánk. Tehát jól érzékelhetően óriási a változás és a változásban nagy a veszély. Kevesebbet mozgunk, lelassul a keringésünk. Nem figyelünk magunkra, nem iszunk annyit, besűrűsödik a vérünk. Többet idegeskedünk, kevesebbet törődünk magunkkal és az egészségünkkel, hisz túl sok a teher. És már be is gyulladtak a visszerek, a trombózis veszély többszörösre nő és nem is olyan egyszerű egy vizsgálatra elmenni. A tüdőembólia is ott ácsorog az előszobában!

A tavaszi, nyári meleg napok még csak rontanak a helyzeten, ha jól tudom. 
– A pandémia, és a home-office nélkül is az egyik legkritikusabb időszak a vénás betegek esetén a hirtelen jelentkező tavaszi időszak. A hirtelen felmelegedés mellett a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is elmarad. A tavaszi fáradtság okán nem vagyunk elég energikusak a forszírozott mozgáshoz és a home office még a szükséges munkába járás fizikai aktivitását is elveszi tőlünk.

Egy kicsit aggódom is mert egyre többet hallani, hogy az otthon dolgozás milyen praktikus és több cégben felmerült, hogy a járványveszélyes időszak után is fenntartják ezt a rendszert. Ez nagyon rossz gyakorlat lenne. Nem szabad a munkahelyhez és emberközeghez, a környezetből származó visszajelzésekhez szokott populációt tartós otthoni magányba szorítani.

Mit tehet az ember, ha panasza van, de nem tud orvoshoz fordulni? Hogyan tudja saját állapotát ellenőrizni a beteg?

– A panaszainkkal az eddigi életünk során milyen megoldásokat választottunk? Elmentünk orvoshoz, megkérdeztük a szomszédot, megbeszéltük a munkahelyen. Ezek a karantén idején nem használatos megoldások. Aztán a nagy lehetőség az internetes kereső, sok száz vagy ezer találat,  rengeteg a hamis adat a csalók kedvelt terepe. Arc nélkül lehet hazudni bármit. Egy új fejlesztés, a végtagmentő applikáció csak ellenőrzött szakmailag kontrollált információt közvetít. Akik ezt választották, azok jó irányba indultak. Mindebből az következik, hogy maximális következetességgel próbáljuk meg megelőzni a bajt. Mozgással, megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásával, kompressziós harisnya viselésével, vagy ha már van korábbról tapasztalatunk, akkor akár gyógyszerrel, lokálisan használható szerekkel.

Egyre szabadabbakká válunk lassan, térhetnek vissza a normál kerékvágásba hétköznapjaink. Mire figyeljenek ilyenkor a vénás elégtelenséggel küzdők?

-Mindenre amire eddig, hisz ez egy újabb változás még ha ez most pozitívabb hangulatúnak is tűnik. Nem szabad elfelejteni, hogy az elmúlt 10 hétben sokan elvesztették a munkájukat, összevesztek a családtagjaikkal. Megnehezült élethelyzetbe kerülve az ember hajlamos a saját egészségi állapotát elhanyagolni és ilyenkor jön a katasztrófa. A kevés mozgás, a hibás folyadékbevitel, az összevissza étkezés mind a vénás keringés lassításával jár és a vénás betegségek rosszabbodását eredményezi. Így nem csak a visszerességet, hanem az aranyerességet is provokáljuk a hibás magatartásunkkal.

A prognózis szerint ősszel visszatérhet a járvány, mikor újból karanténba kerülhetünk. Mire hívja fel a figyelmet az érsebész? Mire figyeljünk majd ősszel az esetleges újbóli karantén idején?

-A prognózis szerinti visszatérő járványveszély már eddig is jelentősen formálta a gondolkodásunkat. A kezdeti újdonság ereje megkopott, ahogy múltak a hetek mindenki egyre jobban vágyta már, hogy vége legyen. Sokaknak elfogytak az anyagi tartalékai. Őszig kevés az idő, hogy a lelki és pénzügyi tartalékokat fel töltsük, tehát fokozottan jelentkezhet a kedve vesztettség, a rosszabb életkörülmények közé kerülő emberek körében. Számukra a saját egészségükre való odafigyelés sokadrendű problémává válhat.  Éppen ezért a fókusz pontokat kell tudatosan kialakítani. Ha sok a stressz, akkor nem egy viszkit iszom, hanem futok 2 km-t. A folyadékfogyasztásomat nem a vizelési gyakorisághoz igazítom, hanem napi 2-3 liter folyadékot mindenképpen beviszek.  Ki kell alakítani az egészségmegőrző kapaszkodókat.

Mindig azt tanítottam a fiatalabb generációknak, tanítványaimnak, hogy az okos hegymászó akkor is gondosan beveri a biztonsági kampókat amikor derűs az idő és majdhogynem feleslegesnek tűnik a cselekedte, mert zuhanás közben már nincs lehetőség a biztonsági kötelek elhelyezésére. Most van itt az ideje, hogy az egészségünk védelmébe kialakítsuk a magunk biztonsági kapaszkodóit, amelyek majd szinte észrevétlenül megakadályozza , hogy lezuhanjunk a mélybe.

Köszönöm az érdeklődést, az egészséginfo.hu  megbízható forrás, olvassák!

Klikk ide a hozzászoláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Advertisement

Kapcsolódó cikkek

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!