Connect with us

Szervusz! Mit keresel?

Hírek

Koronavírus-jelző kutyákat használnak a fertőzöttek szűrésére a helsinki reptéren

ET, Kossi, Miina és Valo, a koronavírus-kereső kutyák Címlapfotó: Henri Juvonen-Finavia

Közel 100 százalékos pontossággal szűri ki a négy nemrég munkába állított teszt-kutya a koronavírus fertőzötteket a Helsinki reptéren, írta meg a The Guardian. A kutyákkal végzett kutatást végző tudósok szerint szerint az állatok másodpercek alatt észreveszik a koronavírusos betegeket.

A repülőtérre érkező nemzetközi utasokat a teszt során arra kérik, hogy bőrüket dörzsöljék meg egy ronggyal, amelyet később a koronavírus-jelző kutyákkal szagoltatnak meg. Egy külön helyiségben történik a kutyás ellenőrzés, ahol az állatok az eléjük helyezett rongyok közül ugatással, vagy a fertőzött anyag mellett lefekvéssel jelzik, ha a vírusra akadtak. Az ebek által kiszűrt utasokat egy ingyen PCR teszt elvégzésére kérik fel a repülőtéren.

Az eddigi eredmények alapján a kutyák, amelyeket egyébként cukorbetegek és onkológiai betegek kiszűrésére is alkalmaznak, közel 100% pontossággal szűrték ki a koronavírusos betegeket, a tünetek megjelenése előtt akár.

Egy júniusban publikált francia tanulmány szerint a COVID-19 pozitív betegek izzadtságának speciális szaga van. Valószínűleg ezt érzékelik a mostani tesztelésben résztvevő kutyák is.

A helsinki reptér munkatársainak elmondása szerint a tesztben résztvevő kutyák szaglása kifinomultabban működik, mint a PCR teszt. Míg az álatok már akár 100 molekula jelenlétét is érzékelik, addig egy PCR teszt csak 18 millió molekula felett ad pozitív eredményt.

A négy hónapig tartó kutyás teszt nemcsak, hogy sokkal költséghatékonyabb, mint bármely más koronavírus kutatás, de teljesen biztonságos is. Az eddigi tudásunk alapján ugyanis a kutyák nem terjesztik a betegséget.

A Wise Nose, azaz Okos Orr Egyesület összesen 16 kutyát képez ki koronavírus-jelző kutyának. ET, Kossi, Miina és  Valo szerdán kezdtek, társaik a képzés befejezése után csatlakozhatnak hozzájuk, hogy váltott műszakban dolgozhassanak a reptéren.

Ausztráliában, Franciaországban, Németországban és Nagy-Britanniában is dolgoznak hasonló projekten. Míg Európában Finnország számít úttörőnek a kutyás koronavírus-kutatásban, a dubai reptéren már egy hónapja munkába álltak a koronavírus-jelző ebek.

Klikk ide a hozzászoláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Advertisement

Kapcsolódó cikkek

Koronavírus

Belgium tovább folytatja a koronavírus ellen az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina alkalmazását, mivel szakvélemények szerint az “oltóanyag jó,...

Koronavírus

Eddig sosem tapasztalt mértékű romlás jellemzi az elmúlt napok járványügyi adatait, kiemelten fontos ezért a higiénés szabályok betartása és a védőoltás felvétele – közölte...

Koronavírus

A koronavírus-járvány harmadik hullámában egyre fiatalabbak egyre súlyosabb állapotban kerülnek intenzív osztályra – hangsúlyozta Péter Ádám, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ intenzív terápiás szakorvosa...

Koronavírus

Tudunk változtatni bizonyos mértékig az oltási stratégiánkon”. Ennek az a célja, hogy minél több embernek adjuk be a védőoltásnak legalább az első adagját minél...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!