Connect with us

Szervusz! Mit keresel?

Koronavírus

Magyar tudósok: a SARS-CoV-2 lehet az ember által ismert legellenállóbb vírus

Címlapfotó: Pixabay

A Semmelweis Egyetem kutatói a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a Nemzeti Biztonsági Laboratórium kutatóival közösen az aktív, fertőzőképes koronavírus szerkezetét vizsgálták. A SARS-CoV-2 öngyógyító, a felszínét borító tüskék rendkívül mozgékonyak, és az egyik legrugalmasabb ember által ismert biológiai organizmus lehet. Ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően szokatlanul nagy a fertőzőképessége.

A magyar kutatók vizsgálata többek között azért számít számít újdonságnak világviszonylatban, mert a vírusról eddig megjelent tanulmányok mind inaktivált, kémiailag kezelt vagy fagyasztott mintán készültek. Dr. Kellermayer Miklós és csapata a világon elsőként aktív és fertőzőképes koronavírust vizsgált.

A magyar kutatócsoport a vizsgálat során a SARS-CoV-2 részecskét egy tűvel szúrta meg úgy, hogy a tű hegyét a vírus tetejétől az aljáig nyomták, amitől az összenyomódott, majd a tű eltávolításakor azonnal visszapattant. Ezt 100! alkalommal ismételték mindvégig ugyanazon az organizmuson, ami szinte teljesen sértetlen maradt. Mindez azt bizonyítja, hogy a SARS-CoV-2 lehet az ember által ismert, fizikailag egyik legrugalmasabb és legellenálóbb vírus.

A kutatás szerint az, hogy a SARS-CoV-2 tárgyak felületén megtapadva hosszú ideig fertőzőképes maradhat annak köszönhető, hogy  a részecskét borító tüskék rendkívül rugalmasak. A korábbi kutatások eredményei eltértek azt illetően, hány ilyen koronaszerű tüske borítja a vírus külsejét. A magyar kutatók által vizsgált organizmus 61 tüskével rendelkezett – dr. Kellermayer Miklós szerint ez is bizonyítja, hogy a vírusszerkezet változékonysága nagyobb lehet, mint korábban gondolták.

A SOTE kutatói a tüskéket alkotó fehérjéket is fizikai vizsgálat alá vetették. A koronaszerű alkotóelemek a tű fizikai behatására olyan magas frekvenciával lendültek ki, hogy a másodpercenkénti 300 felvétel készítésére is képes atomi erőmikroszkóp is csak elmosódott képet tudott készíteni róluk. A kutatók szerint ez a nagysebességű mozgás segíthet a vírusnak könnyebben megtalálni a gazdasejteket és összekapcsolódni azokkal.

a vizsgálat során a kb. 80 nanométer szélességű SARS-CoV-2 részecskét egy ettől is kisebb tűvel szúrták meg (Fotó: SOTE)

A SARS-CoV-2 hőellenállását vizsgálva a magyar tudósok arra jutottak, hogy megjelenését tekintve vírus egyedülálló módon alig változik, ha 10 percen át 90 Celsius fokos hőnek van kitéve. A laboratóriumi körülmények között mindössze néhány tüskéjét veszítette el, de a szerkezete sértetlen maradt. Ez magyarázatot adhat arra is, miért maradt fertőzőképes a meleg éghajlatú országokban, vagy a nyári időjárás ellenére is.

Részletesebb leírást a kutatásról a Semmelweis Egyetem honlapján olvashatnak.

Klikk ide a hozzászoláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Advertisement

Kapcsolódó cikkek

Koronavírus

Belgium tovább folytatja a koronavírus ellen az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina alkalmazását, mivel szakvélemények szerint az “oltóanyag jó,...

Koronavírus

Eddig sosem tapasztalt mértékű romlás jellemzi az elmúlt napok járványügyi adatait, kiemelten fontos ezért a higiénés szabályok betartása és a védőoltás felvétele – közölte...

Koronavírus

A koronavírus-járvány harmadik hullámában egyre fiatalabbak egyre súlyosabb állapotban kerülnek intenzív osztályra – hangsúlyozta Péter Ádám, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ intenzív terápiás szakorvosa...

Koronavírus

Tudunk változtatni bizonyos mértékig az oltási stratégiánkon”. Ennek az a célja, hogy minél több embernek adjuk be a védőoltásnak legalább az első adagját minél...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!