Connect with us

Szervusz! Mit keresel?

Lelki egészség

Öt dolog, amelytől boldogabb lesz gyermeked

Egy szülő számára nincs is fontosabb, minthogy nevetni lássa gyermekeit, érezze, hogy boldogok, felszabadultak. Időről időre érdemes hátralépni, távolabbról szemlélni szerepünket és elgondolkozni azon, vajon elég jó szülők vagyunk-e, boldog gyermekkora van-e gyermekeinknek. Mikor máskor gondolkodjunk ezen, ha nem gyermeknap alkalmából?

Harvardi tudósokat is foglalkoztatott a gyermekek boldogságának kérdése és vizsgálataik során arra jutottak, hogy azok a gyerekek, akik másokkal is törődnek saját maguk mellett, másokra is gondolnak, boldogabbak önző társaiknál.

A pszichológusok szerint a következő öt lépés segítségével gondoskodó és boldog gyermekeket nevelhetünk.

1. Tervezd meg az együtt töltött időt

A pszichológusok szerint azok a gyerekek, akikről gondoskodnak és akikkel tisztelettel bánnak szüleik ugyanezt a példát fogják maguk is követni. Próbáljuk meg ne ad-hoc jelleggel szervezni a közösen eltöltött időt, mert akkor előfordulhat, hogy elmarad a közös beszélgetés, vagy játék. Érdemes beírni a naptárba, mint ahogy a munkahelyi megbeszélésekkel is tesszük és előre megszervezni a szülő-gyermek közös programokat. Azon túl, hogy lemegyünk a parkba labdázni, vagy társasjátékozunk velük érdemes mélyebb beszélgetésekbe is belevágni közösen. Megkérdezhetjük például tőlük lefekvés előtt, hogy mik voltak azok a dolgok aznap, amik a legjobban tetszettek nekik, amikért hálásak, vagy tettek-e olyan dolgot aznap, amire büszkék. Ezekkel a kérdésekkel rávezethetjük őket arra, hogy ne csak a felszínt lássák.

2. Légy igazi példakép

A szakemberek szerint gyermekeink követik az általunk, azaz szüleik által képviselt értékrendet, erkölcsi normákat. Figyeljük magunkat és törekedjünk arra, hogy őszintén, korrekten és becsületesen járjunk el mindig, természetesen gyermekünkkel is. Senki sem tökéletes, mi szülők sem vagyunk azok és erre csemetéink is rájönnek, ha előbb nem, tinédzser korukra biztos. Nem szégyen hibáinkról is beszélni velük, tanuljanak ők is belőlük és lássák, hogy mindenki téved, de a helyes magatartás az, ha azt beismerjük. Fontos, hogy szerénységre, öntudatosságra és őszinteségre neveljük gyermekeinket és érezzék, hogy partnerünkként tekintünk rájuk.

3. Vedd rá arra, hogy azt mondja “köszönöm”

A gyermekek meg kell tanulják a hálájukat kimutatni. A pszichológusok szerint fontos, hogy felismerjék, hogy hétköznapjaik során milyen sok pozitívum éri őket, milyen sokszor kapnak másoktól segítséget és ezt fogadják őszinte hálával. Ez segít számukra abban, hogy ők is segítőkésszé, nagylelkűvé és megbocsátóvá váljanak, sőt tanulmányok szerint boldogabbak és egészségesebbek is lesznek. Erről egy korábbi cikkünkben is írtunk már. Fontos a rendszeresség, így jó, ha megtanítjuk őket például arra, hogy minden étkezés után megköszönjék az ételt, vendéglátóinak a kedvességét, tanáraiknak a gondoskodást. Ezáltal kevésbé lesznek önzőek, empatikusabbá válnak.

4. Beszélj neki a világot globálisan érintő problémákról

Természetesen a családi és baráti kör elsődlegesen fontos a gyermekek számára, azonban jó, ha tudják, hogy a világ más tájain más körülmények között, más típusú problémákkal szembesülnek a gyerekek és szüleik. Minél szélesebb látókörűek lesznek, annál empatikusabbakká válnak és annál könnyebben teremtenek kapcsolatot másokkal. Egy újságcikk, vagy a tévében látottak alapján könnyen lehet ilyen beszélgetéseket kezdeményezni, de jó alkalom lehet akár egy új osztálytárs érkezése is.

5. Segíts neki érzelmei megélésében

A gyerekek szüleiktől tudják legkönnyebben megtanulni azt, hogyan kezeljék megfelelően különböző érzéseiket, érzelmeiket. A düh, a szégyen, vagy az irigység mind olyan érzelem, amelyekről érdemes nyugodt körülmények között beszélni a gyerekekkel, hogy megfelelően kezelni tudják azokat idővel. A pszichológusok egy három lépésből álló technikát javasolnak az érzelmi kitörések kezelésére. 1. Állj! 2. Nagy levegő orron keresztül be, szájon keresztül ki! 3. Számoljunk el háromig. Csak miután ezt a három lépést megtették és megnyugodtak érdemes érdemben elkezdeni a beszélgetést velük.

 

Forrás: Redbook

A cikkben szereplő fotókat interneten, nyomtatott formában, vagy bármilyen más módon megjelentetni, másolni, közölni tilos.

Klikk ide a hozzászoláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Advertisement

Kapcsolódó cikkek

Betegségek

Tizennégy önkéntes tudományos célból zárkózott be Európa egyik legnagyobb barlangjába, ahol a világtól teljesen elzárva, a föld alatt fogják eltölteni a következő negyven napot....

Betegségek

A minél gyorsabb terápiás ellátás érdekében fontos a gyermekek depressziós tüneteinek korai felismerése, mert a diagnosztizáltan páciensek között nagyon magas arányú az öngyilkos magatartás...

Koronavírus

A megkérdezettek többsége szerint lesz koronavírus elleni védőoltás legkorábban egy év múlva, amit a lakosság 55 százaléka nagy valószínűséggel beadatná magának – derült ki...

Hírek

Az egészségi állapotot felmérő somatoinfra technológiával vezérelt szomatodiagnosztikai laboratóriumot adtak át a Testnevelési Egyetemen (TE) csütörtökön. A szomatodiagnosztika a test anatómiai és élettani összefüggéseinek...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!