Connect with us

Szervusz! Mit keresel?

Betegségek

A koronavírusról a kardiológus szemével – Dr. Ajtay Zénóval beszélgettünk

A koronavírus fertőzés legveszélyeztetettebb célcsoportjai az idősek, illetve a különféle alapbetegségekkel küzdők. Akár a magyarországi, akár más országok statisztikáit böngésszük, szembetűnő, hogy a COVID-19 miatt elhunytak között igen gyakori a krónikus szív és érrendszeri alapbetegség. Dr. Ajtay Zénó a Harkányi Termál Gyógyfürdőkórház kardiológus főorvosa beszélgettünk a koronavírus és a szív és érrendszeri betegségek közötti ok-okozati összefüggésekről.

 

– Miért van az, hogy az új koronavírus járvány során elhunytak között igen gyakori a kardiológiai alapbetegséggel küzdő?

Igen jól látható a kórházi ellátást igénylő betegadatokból, hogy összefüggés van az életkor és a betegség súlyossága között. Ez nem csak a kor, az eltérő immunválasz  következménye, hanem az életkorral szaporodó társbetegségeké is. Ezek, úgy mint a cukorbetegség, magas vérnyomás, koszorúér betegség, szívelégtelenség még hatványozottan erősítik a hátrányokat, fokozzák a reménytelen kimenetel valószínűségét. Amennyiben megnézzük a magyarországi COVID–19 vírus okozta halálozási statisztikát, láthatjuk, hogy az idős  betegek  80%-a valamilyen itt felsorolt szív -érrendszeri, vagy anyagcsere betegségben szenvedett.

-Ez jelentheti azt, hogy a vírus a szívet közvetlenül is károsítja?

Igen, úgy tűnik, hogy a betegek 10-20 %-ánál közvetlenül is károsítja a szívet a kóros immunválasz következtében kialakuló  citokinvihar .  Már Vuhanban feltűnt , hogy a SARS-COV-2 vírus az idősebbek és krónikus betegek körében súlyos keringési rendellenességekhez vezetett.

A lélegeztetés szűk kapacitását tartja a szakma és a laikusok is az ellátás Achilles sarkának,  de a betegek több, mint 10-15%-át elsősorban nem légzési nehézségeik  hanem  súlyos keringési zavarok, szívritmuszavar, részleges szívizomelhalás-gyulladás  miatt kellett intenzív osztályon kezelni.

– Ugyanazokat a tüneteket produkálják a fertőzöttek a betegség korai stádiumában?

A kezdeti tünetek ezeknél a súlyos keringési zavarokat, szívritmuszavart, részleges szívizomgyulladást produkáló betegeknél nem a láz és köhögés, hanem a láz mellett a szívdobogás. A lázzal önmagában nem magyarázható tachycardia és/vagy mellkasi szorítás  voltak. Az elhunytak 10%-nál CK (kreatinin kináz )  emelkedést, szívizom károsodást mutattak ki. 

A szív és tüdő funkcionális egysége könnyen érthetővé teszi, hogy a tüdő állapota a szív működését, a szív károsodása a tüdőét befolyásolta  kedvezőtlenül.

Más szívkárosító lehetőség is felmerül?

A többnyire idős és többféle krónikus betegséggel küzdő szívbetegek hat, akár hétféle gyógyszert is szednek egyszerre, amelyeknek az összehangolt működését felborítják az orvosok  által kipróbált vírusellenes gyógyszerek. Hozzáteszem, hogy a vírusellenes szerek maguk is könnyedén okozhatnak szívritmuszavart.

Létezik  egy elképzelés, hogy a SARS-CoV-2 vírus  az úgynevezett ACE2-receptorokat használja arra, hogy bejusson az általa megfertőzött emberi sejtekbe. Ezek a sejtreceptorok pedig korántsem csak a tüdőben, hanem a szív- és érrendszerben is jelentős számban megtalálhatók és a leggyakrabban használt vérnyomás csökkentők  és a szívelégtelenség alapszerének szedésekor e receptorok száma jelentősen megnő.

– Ezek szerintem nem feltétlenül biztonságos az ACE gátlók és az ARB-k szedése a korona vírus járvány alatt ?

Biztonságos! A gyógyszereket nem szabad elhagyni! Ez a Magyar Kardiológiai Társaság ajánlása is! 

A szív érrendszeri megbetegedések sok szempontból veszélyesebbek, mint a COVID-19 vírus. Mindkét betegség szempontjait szem előtt kell tartanunk a gyógyításkor. Az idősebb korosztályban a szív érrendszeri betegségben szenvedő betegek száma jóval magasabb. Az ACE gátlók (Coverex, Prenessa, Tensiomin, Tritace, Ramace , Renitec, Ednyt stb.)  és ARB-k (valsartan, telmisartan, irbesartan stb.) az idősebb korosztály alapgyógyszere, tehát szinte az összes beteg szedi.  

Milyen praktikus tanácsot ad a szív és érrendszeri betegeknek az új koronavírus járvány idején?

A mindenkire vonatkozó szabályok szerint kell élni. Távolságtartás, fertőtlenítés, szájmaszk. Ezen felül, amit elsősorban a szív és érrendszeri betegségekkel küzdőknek javaslok az, hogy vegyék különösen komolyan az alapbetegségük kezelését, a szívgyógyszerek pontos szedését, és az időszakos kardiológiai konzultációt, akár telefonon is. Több kolléga és intézet is ajánlott fel ilyen szolgáltatást.

Címlapfotó: Harkanyihirek.hu

Klikk ide a hozzászoláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Advertisement

Kapcsolódó cikkek

Betegségek

A Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet 19 másik kardiológia centrummal összefogva Guinness rekord kísérletet tesz ma. A legtöbb ember által élőben végignézett billentyűműtét Guinness rekordját...

Betegségek

Nyolc halálozásból egy a légszennyezéshez köthető az Európai Unió (EU) környezetvédelmi hivatalának (EFA) friss jelentése szerint. A levegő- és zajszennyezés, a rossz minőségű víz...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!