Connect with us

Szervusz! Mit keresel?

Betegségek

Öt tipp az öregedés lassítására

A rendszeresen végzett minimum 30 perces kardioedzés lassítja az öregedést (Pixabay)

Ha vissza nem is lehet az idő kerekét forgatni, de új kutatások arra mutatnak rá, hogy van lehetőség arra, hogy egy kicsit lassítsuk a folyamatot.

A Dél Kaliforniai Egyetem Gerontologiai Szakkolégiuma legújabb kutatásában arra mutatott rá, hogy az amerikaiak hosszabb ideig maradnak fiatalok, mint évtizedekkel korábban. Az elmúlt húsz évben végzett vizsgálatok során amellyel a lakosság biológiai korát mérték az egészség különböző mutatóit figyelve, arra jutottak, hogy az öregedés ritmusa lelassult az elmúlt két dekádban. Nem csak, hogy hosszabb ideig élünk, hanem hosszabb ideig maraduk egészségesek, derült ki a kutatásból.

Természetesen a genetikának fontos szerepe van abban, hogy milyen gyorsan öregszünk, de az életmódunk is hatással van a folyamatra. “Sokat számít táplálkozásunk, a testmozgás és életmódunk” állítja S. Jay Olshansky Az Ilinoi Egyetem Chicago Közegészségügyi Karának professzora.

A legújabb kutatások a következő öt öregedést-gátló tippet tartják a leghatásosabbnak:

1. Sem túl sok, sem túl kevés a zsírból!

A Brain, Behaviour, Immunity (Agy, Viselkedés, Immunitás) nevű újságban megjelent tanulmány szerint az Omega 3 zsírsavak jó hatással vannak szervezetünkre, lassítják a öregedési folyamatokat. Enyhítik az oxidatxív stresszt, illetve hosszítják a telomereket. A telomerek kromoszomális DNS végek, melyek kupakként védik a kromoszómák végeit, így stabilizálva azt. A telomerek ahogy öregszünk, úgy rövidülnek.

Míg az Omega 3 zsírsavak gátolják az öregedést, az Omega 6 zsírsavakkal vigyázni kell, mert gyulladást idéznek elő, amely gyorsítja az öregedést.

Naponta többször együnk kis adagokat. (Pixabay)

2. Inkább gyakrabban együnk kis adagokat!

Ezzel azt érhetjük el, hogy az inzulinszitunk stabilan marad, ami hozzájárul az öregedési folyamatok lassításához. Evés közben szervezetünk inzulint választ ki, amelynek segítségével az izmok és a máj felveszi a vérből a glukózt. Fontos elkerülni azt, hogy inzulinszintünk nagy hullámhegyeket és völgyeket járjon be. A kutatók szerint ennek érdekében napi hat alkalommal ajánlott kis adagokat enni, méghozzá úgy, hogy vacsora után már nem nassol az ember, hisz alvás előtt lelassul az anyagcsere. Ugyancsak anti-aging diétának tartják a most oly divatos időszakos böjtölést, mikor a napi étkezéseket egy 8-10 órás időintervallumon belül kell elfogyasztani.

3.Edzünk majdnem minden nap!

A kutatók szerint az edzés majdnem hogy olyan, mint a mesebeli “fiatalság forrása”. A Preventive Medivine (Megelőző Orvostudomány) nevű újság egy olyan kutatásról számol be, mely szerint azok, akik heti öt alkalommal minimum 30 perces kardio edzéseket végeztek 9 évvel fiatalabb emberek eredményeit produkálták a biológiai koruk tesztelésekor, mint azok a társaik, akik nem mozogtak rendszeresen. Az edzés csökkenti a gyulladást és az oxidatxív stresszt, amely hatással van a sejtek öregedésére és a telomerek hosszára.

Más kutatások azt igazolták, hogy heti két izomépítő jellegű edzés is hasznos az öregedés ellen, hisz idővel veszítünk izomtömegünkből, amit ezekkel az edzésekkel kiegyensúlyozhatunk. Az erő-állóképesség edzések azért is ajánlottak, hisz izmaink edzés közben hatékonyabban hasznosítják a vérünkből a cukrot, így kevesebb inzulint használ fel testünk.

A meditáció elűzi a stresszt, így segít az öregedés lassításában. (Pixabay)

4. Maradjunk talpon!

Ahogy az előző pontban már említettük, az edzésnek nagyon fontos szerepe van az öregedésgátlásban, azonban hasznos az is, ha a nap folyamán aktív marad az ember. A holland Maastricht Egyetem tudósai arra kérték a kutatásukban résztvevők egyik csoportját, hogy üljenek naponta 14 órát. A másik csoportba tartozók napi 13 órát ülték és egy órát edzettek. A harmadik csoportban napi 8 órát ültek maximum, egy órát edzettek, a többi időben pedig aktívak voltak, sétáltak, álltak. Négy nap után megvizsgálták a kutatásban résztvevőket és arra jutottak, hogy az első két csoportban, ahol a 13 és 14 órás ülőmunka volt az előírt, a résztvevők koleszterinszintje és inzulinszintje magasabb volt a harmadik csoporthoz képest.

Tehát az egészség megtartása és az öregedésgátlás szempontjából nem csak az edzés, hanem a nap közbeni aktivitás is fontos. A kutatók azt ajánlják, ha ülőmunkát folytatunk is figyeljünk arra, hogy munkaidőnkből minimum két órát álljunk, sétáljunk. Választhatunk már olyan asztalt is, ahol állva dolgozhatunk, intézhetjük telefonjainkat sétálva, lépcsőzhetünk az irodában lift helyett, vagy ebédidőben is elsétálhatunk a távolabbi étteremig.

5.Vezessük le a feszültséget!

Az évek alatt felhalmozódó stressz gyorsítja az epigenetikus öregedést, ami a biológiai öregedéssel függ össze. A meditáció egy megfelelő megoldás lehet a stressz levezetésére. Spanyolországban, az Oberta Egyetemen végzett vizsgálat azt mutatta, hogy azok, akik minimum három éven keresztül rendszeresen, napi szinten meditáltak lassabban öregedtek, mint a nem meditáló csoportba tartozók.

Fontos látni és megérteni, hogy nem foghatunk mindent a genetikára. Megfelelő életmóddal, rendszeres testmozgással, tudatos étkezéssel igenis sokat tehetünk egészségünkért és azért, hogy minél hosszabb ideig fiatalok maradjunk. Kezdhetjük akár ma is!

 

Forrás: Shape.com és link.springer.com

 

Klikk ide a hozzászoláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Advertisement

Kapcsolódó cikkek

Diéta, Testmozgás

A sportolás, a testedzés, a friss levegőn való tartózkodás fontosságára hívják fel a figyelmet abban a jótékonysági akcióban, amelyben a legendás vitorlázó, Király Zsolt baseballsapkáját árverezik...

Betegségek

A bélben élő baktériumok élettani szerepét vizsgálja Tombácz Dóra biológus, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének docense, aki idén alapított Lendület-kutatócsoportot. A kutatók egyebek...

Diéta, Testmozgás

A közhiedelem szerint a vízivás segíti a fogyást. Van valóban tudományos bizonyíték erre a tézisre, vagy csak egy a sok tévhit közül? Igen elterjedt...

Diéta, Testmozgás

Legtöbbünk örül, ha szakítani tud egy kis időt a mozgásra és valójában nem gondolkodunk el azon, hogy van-e összefüggés a testmozgás időpontja és az...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!