Connect with us

Szervusz! Mit keresel?

Lelki egészség

Valóban fáradt, vagy csak egyszerűen lusta?

Valóban fáradt, vagy csak egyszerűen lusta? Címlapfotó: Unsplash

Útmutató ahhoz, hogyan különböztesd meg a fizikai fáradtságot a motiválatlanságtól, vagy a szimpla lustaságtól.

Egy amerikai kutatás szerint az emberek 40%-a fáradtan kel fel reggelente. Sokaknak ismerős lehet az érzés, ahogy újból és újból szundira állítjuk reggelente a telefonunkat. Valóban fárdtak vagyunk, vagy csak az aznapi teendőinkhez nincs igazán kedvünk?

A mentális és a fizikai fárdtság nagyon is létező, valós állapotok. Mindkettő befolyással lehet a másikra, mondják a szakértők. A fizikai fáradtság hátterében vagy túledzés, vagy alváshiány van. Nem csak az elit atléták edzhetik túl magukat, edzettségi szinttől függetlenül elérhetjük ezt az állapotot. A túledzés tünetei az emelkedett nyugalmi pulzus, olyan típusú izomfájdalom, amelyik nem múlik az edzést követő 48-72 órán belül, fejfájás, és étvágycsökkenés. Az ilyen típusú jelek esetén érdemes pár napig pihenni, kihagyni az edzéseket. 

A másik, a túledzésnél gyakoribb oka a fizikai fáradtságnak az alváshiány, ami vagy azt jelenti, hogy a kelleténél kevesebbet alszunk, vagy nem elég pihentető az éjszakai alvásnak csúfolt forgolódásunk. Abban az esetben, ha nyolc óra pihenés után is fáradtan ébredünk annak a jele, hogy az alvásminőségünk nem megfelelő. Ennek okai a stressz, vagy akár hormonális problémák is lehetnek, így ha rendszeressé válik az éjszakai hánykolódás, akkor érdemes orvoshoz fordulni. 

A mentális fáradtság is hétköznapi kórképnek számít. A sok munka, illetve a stresszes életmód is kimerítő, sőt, mindez az alvás minőségének a romlásához is vezet. Igen gyakori, hogy a napközbeni problémák álmatlan éjszakát eredményeznek, amit nem sikerül nappal megoldani, azon éjszaka agyalunk.

A sok munka, illetve a stresszes életmód is kimerítő, sőt, mindez az alvás minőségének a romlásához is vezet.
Fotó: Unsplash

De legyünk őszinték, az is előfordult már velünk, hogy sem mentálisan, sem pedig fizikálisan nem fáradunk el, még sincs kedvünk semmihez, azaz vagy motiválatlanok, vagy csak egyszerűen lusták vagyunk. Ha valóban dilemmába esünk és nem tudjuk megítélni, hogy fáradtak, vagy csak egyszerűen lusták vagyunk, akkor a következő teszt segíthet: Amikor “fáradtak” vagyunk, nem tudunk reggel felkelni az ágyból, gondoljunk a kedvenc időtöltésünkre és arra, hogy felkelés után azt csinálhatjuk. Shoppingolhatunk, barátokkal fröccsözhetünk, bármi olyan aktivitásra gondolhatunk, amelyet nagyon szeretünk. Amennyiben ezen kedvenc időtöltések sem motiválnak és dobnak fel, akkor valószínűleg valóban fáradtak vagyunk, nem pedig motiválatlanok. 

Egy másik módszer annak eldöntésére, hogy fárdtak vagyunk-e, vagy motiválatlanok, a “minimum feladat” tesztet.  Ez annyit tesz, hogy 5-10 percre kezdjünk bele abba, amit elterveztünk csinálni. Húzzuk fel az edzőruhánkat és menjünk el a konditerembe, ha edzeni nem volt kedvünk. Ha még ezek után sincs kedvünk az egészhez, akkor valószínűleg valóban fáradtak vagyunk. Azonban van rá esély, hogy miután már belekezdtünk az aktivitásba, véghez is visszük azt, be is fejezzük. Egy korábbi cikkünkben már írtunk is erről.

A motiválatlanság és az unalom ellenszere a tétlenség feloldása, azaz a cselekvés. Amennyiben az irodában csukódnak le a szemeink, elkalandoznak munka közben a gondolataink, akkor a legjobb megoldás ha felkelünk egy kicsit, mozgunk, nyújtózunk nagyokat és sétálunk egyet az iroda lépcsőin. A mozgás feltölt energiával és motiváltabbá tesz. A természetes fény is kifejezetten jó hatással van ránk, erősíti motiváltságunkat.

Amennyiben rendszeresen kimerültnek, fáradtnak, motiválatlannak érezzük magunkat, akkor érdemes a következő öt pontot átgondolni:

Alvás: Biztos, hogy eleget alszol? A szakértők 7-9 óra alvást javasolnak.

Étkezés: Milyenek az étkezési szokásaid? Nem lehet, hogy túl sok cukrot, feldolgozott élelmiszert, vagy koffeint fogyasztasz?

Edzés: Eleget mozogsz nap közben? Igen gyakori, hogy a mozgáshiány okozza a letargikus hangulatot.

Stressz: A stressz nem feltétlenül rossz dolog, azonban ha hatással van az alvásod minőségére, vagy az energiaszintedre, akkor érdemes elgondolkozz, hogy milyen stressz-kezelő technikákat alkalmazz.

Emberek: Olyan emberekkel vagy körülvéve nap mint nap, akik inkább lehúznak? Elég időt töltessz szeretteiddel? Még az introvertált típusú embereket is depresszióssá teszi az izoláció, a túl hosszú egyedül töltött idő. 

Nagyon fontos, hogy törődjünk magunkkal, figyeljünk testünk jelzéseire. Ahogy a telefonunkat is minden este töltjük, úgy kell saját magunkra is, saját feltöltődésünkre is figyelni. Csakis ha megfelelő életmódot folytatunk tudunk napról napra 100%-os teljesítményt nyújtani az élet különböző területein.

 

Forrás: Shape 

Klikk ide a hozzászoláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Advertisement

Kapcsolódó cikkek

Lelki egészség

Céljainkért nap mint nap tenni. A nehéz helyzetekben nem megfutamodni. Véghezvinni amit elterveztünk. Mindannyian tudjuk, hogy mindez nem könnyű. Cikkünkben olyan technikákat mutatunk be,...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!