Connect with us

Szervusz! Mit keresel?

Lelki egészség

Három egyszerű lépés, hogy a motiváltság szokásoddá váljon

Címlapfotó: Pexels.com

Céljainkért nap mint nap tenni. A nehéz helyzetekben nem megfutamodni. Véghezvinni amit elterveztünk. Mindannyian tudjuk, hogy mindez nem könnyű. Cikkünkben olyan technikákat mutatunk be, melyek segítségével könnyebbé tehetjük céljaink elérését, megkönnyíthetjük céljaink felé vezető utunkat.

Hétfőn reggel a felkeléshez, vizsgák előtt a naphosszat tartó tanuláshoz, a fogyókúra első hete után a folytatáshoz… Mindehhez megfelelő motiváció, belső erő és eltökéltség kell. Életünk tele van kihívásokkal. Vannak, akik képesek motiválni magukat céljaik elérése érdekében, legyen az egy nyelv megtanulása, vagy a maraton lefutása. Mások kifogásokat keresnek és természetesen találnak is ahhoz, hogy az előre meghatározott céljuktól eltérjenek.

Mi is a motiváció?

A motiváció latin eredetű szó, a movere, azaz a mozogni, mozgatni igéből származik. A motiváció pszichológiájában az embert mozgató erőkről van szó.

Steven Pressfield motiváció definíciója igen érdekes és elgondolkoztató. Ő úgy fogalmaz, hogy a “egy bizonyos pont után nem megtenni valamit nagyobb fájdalommal jár, mint megvalósítani, megtenni azt”. Azaz egyszer csak eljutunk egy olyan pillanathoz, amikor könnyebb változtatni, mint a régi szokásaink között ragadni. Minden döntésnek megvan az ára, de amennyiben motiváltak vagyunk, akkor könnyebben választjuk és könnyebben elviseljük a cselekvéssel járó kényelmetlenségeket.

Mit jelent az aktív inspiráció?

A motivációval kapcsolatos egyik meglepő tény, hogy sokszor nem előzi meg magát a cselekedetet. Nagyon gyakran azt gondoljuk, hogy egy motivációs videó, vagy egy könyv elolvasása után össze tudjuk magunkat szedni és teszünk céljaink eléréséért. Az aktív inspiráció azonban sokkal jobb motivátor ennél. A motiváció nagyon gyakran a cselekvés következménye, nem pedig megelőzője.

Fogalmazhatunk úgy, hogy Newton első törvényét alkalmazzuk a szokások kialakítására. Amibe már egyszer belekezdtünk, azt nehezebben hagyjuk abba. Azaz amennyiben már elkezdtük a diétát, belekezdtünk a tanulásba, felvettük cipőt a futáshoz,  akkor könnyebben hajtjuk végre az azt követő lépéseket is.

A feladatot megelőző rutintevékenység indítson el a cél felé vezető úton. Fotó: Unsplash

Hogyan tegyük meg az első lépéseket?

Amennyiben arra pazarlod az idődet, hogy a megfelelő időt és helyet találd meg a munkához, a feladataid elvégzéséhez, akkor sosem fogsz belevágni. Amennyiben elkészíted az időbeosztásodat, és ahhoz tartod magad, akkor kevésbé fogsz letérni a céljaid eléréséhez vezető útról. Az amatőrök a motivációra és az inspirációra várnak, a profik rendszerezik mindennapjaikat, tervezetten cselekszenek, napi rutinjuk van.

Hogyan legyünk akkor is motiváltak, amikor semmihez sincs kedvünk?

Még a legkreatívabb foglalkozással rendelkező emberek sem várnak a sült galambra, hogy a szájukba repüljön, vagy hogy ihletet kapjanak, hanem szokásokat, rituálékat, rutinszerű cselekvéssorokat alakítanak ki. Egy állandó mintát, egy rutint visznek be mindennapjaikba. Twyla Tharp táncos koreográfus minden nap fél 6-kor kel, felveszi a balett ruháját, lemegy háza elé, leint egy taxit és a sofőrnek megadja az edzőterme címét. Nem maga az edzés a szokás, a kialakított rituálé, hanem az azt megelőző lépések. Az öltözés, a taxizás,  amit minden nap ugyanúgy tesz meg, amelyeken nem gondolkodik, hanem csak egyszerűen automata üzemmódban követi a megszokott rutint.

Egy jó mindennapi rutin kulcsa az, hogy ne kelljen közben gondolkodni, döntéseket hozni. Nagyon gyakori hogy az emberek azért nem vágnak bele dolgokba, nem kezdik megvalósítani céljaikat, mert nem tudják mi legyen az első lépés amivel kezdeniük kell. A rituálék segítenek a cselekvés megkezdésben.

Hogyan váltsunk  a motivációról szokássá?

Három egyszerű lépésben építhetjük ki mindennapi rutinunkat és változtathatjuk a motivációnkat mindennapi szokássá.

  1. A feladatot megelőző rutintevékenység olyan egyszerű legyen, hogy ne lehessen rá nemet mondani. Fontos, hogy ne legyen fájdalmas maga a feladatot megelőző rutin, azaz legyen pofonegyszerű és könnyen betartható. Munka után a konditerem felé venni az irányt egyszerűbb, mint az otthon kényelméből nekiindulni edzeni.
  2. A feladatot megelőző rutintevékenység indítson el a cél felé vezető úton. Nagyon gyakran a motiváció hiányát a fizikai mozgás hiánya okozza. Aki depressziós, megmozdulni sincs kedve. Ez igaz fordítva is, a fizikai aktivitás serkenti a motivációt, a mentális állapotunkra is pozitív hatással van.
  3. Minden egyes alkalommal ugyanazt a mintát, ugyanazt a rutin kell követni.  A feladatot megelőző rutin pontos betartása, követése azért fontos, mert egy idő után rögzül a cselekvéssor és gondolkozás nélkül, automata üzemmódban is végigcsináljuk a szükséges lépéseket. A rutin végrehajtása, a feladat elvégzéséhez szüksége mentális állapotba juttat. Nincs szükség plusz motivációra, csak egyszerűen bele kell kezdeni a feladatot megelőző rutinba és az végigrepít az egész cselekvésen.

 

Forrás: Jamesclear.com

 

 

Klikk ide a hozzászoláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Advertisement

Kapcsolódó cikkek

Diéta, Testmozgás

Legtöbbünk örül, ha szakítani tud egy kis időt a mozgásra és valójában nem gondolkodunk el azon, hogy van-e összefüggés a testmozgás időpontja és az...

Lelki egészség

Útmutató ahhoz, hogyan különböztesd meg a fizikai fáradtságot a motiválatlanságtól, vagy a szimpla lustaságtól. Egy amerikai kutatás szerint az emberek 40%-a fáradtan kel fel...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!